fp
image

Saç Prp

SAÇ PRP

PRP nedir?
PRP (Platelet Rich Plazma) ; Platelet ; (trombositler) kanımızda var olan hücrelerdir. 2-4 mm çaplı bu hücreler kanın pıhtılaşma veya akışkanlık özelliklerini ve yaraların iyileştirilmesinde yara yerinin temizlenmesi görevlerini yerine getirir. Ayrıca trombositlerden salınan büyüme faktörleri hücrelerin onarım mekanizmasını devreye sokarak yaraların iyileşmesini sağlar. PRP tedavisinde ise kullanılan özel tüpler vasıtasıyla trombosit sayısı 1 milyon adet e kadar çıkar ve bu sayıda ki trombosit hücrelerinin doku yenileme ve onarımını uyarması sağlanır.

PRP Nasıl Uygulanır?
Bu uygulama bir kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma'nın (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.

Saç Dökülmesinde PRP
Sayısı 1 milyonun üzerine çıkan trombosit hücreleri saç büyümesinde etkin olan büyüme faktörlerinin salınımına neden olur. PRP saç uygulamaları 15 gün ara ile 4-6 seans arasında değişir. Sonrasında alınan cevaba göre tedavilerinin süreleri belirlenir.