fp
image

Mezoterapi

MEZOTERAPİ

Farmakolojik, homeopatik, doğal bitki ekstrelerinin çoklu enjeksiyon tekniği ile yağ dokusuna hekim tarafından uygulanmasıdır. 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından geliştirilmiş olup, genel tıbbi sorunların tedavisinde kullanılmıştır. Zamanla vücudun estetik olarak yapılandırılması amacıyla, selülit ve bölgesel yağlanma gibi sorunlarda da kullanılmaya başlandı. Enjekte edilecek maddeler kişiye ve amaca uygun şekilde seçilir.

Mezoterapide problemin olduğu bölgeye uygun solüsyonlar hazırlanarak işlem uygulanır. Bu şekilde o bölgedeki kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve immün cevap düzenlenir.

Mezoterapi , gebelerde , inme (felç) geçirmşlerde , şeker hastalığı olanlarda , kanser hastalarında , kan pıhtılaşma bozukluğu olanlarda , çoklu ilaç tedavisi gerektiren kalp hastalığı bulunanlarda uygulanmaz.

Kullanılan maddeler sistemik dolaşıma karışmaz. Hastalığın ciddiyetine göre ve vücut yapısına göre sonuç değişir. Ancak genel olarak 2-3 seansta sonuç alınmaya başlar.

MEZOTERAPİ KULLANIM ALANLARI

Sellülit
Sellülit her yaş grubu kadın ve erkekte görülebilen ciltte dalgalı yumru görünümüdür. Problem genelde hormonal duruma bağlı lenf drenaj sorunu sonrası ortaya çıkmaktadır.Sellülit tedavisi için mezoterapi ile 4-10 haftada, haftada bir kez olmak üzere başarılı sonuçlar alınır. Eğer hasta diet ile bunu korursa sonuçlar kalıcıdır.

Mezoterapi ile cilt altına şırınga edilen maddeler sellülitli alanda kan akımını ve lenfatik dolaşımı düzenler, yağ depozitlerini çözer ve sertleşmiş bağ dokuyu düzeltir. Bu şekilde görünümü değiştirir.Selülit cilt altı bölgede bağ dokusu ile çevrili olan yağ hücrelerinin artarak bağ dokuyu germesi, beslenmesi bozulan bağ dokudaki oluşan değişimler sonucu deri esnekliğini kaybetmesidir.

Selülit, dolaşımda azalma, genetik olarak defektif bağ doku, yağ hücrelerinde büyüme sonucu oluşur. Aşırı kilo alıp verme, hamilelik, sağlıksız beslenme selülit oluşumunu hazırlar. Mezoterapi ile artmış yağ depoları çözülebilir, yoğunluğu artmış sağlıksız bağ doku ortadan kalkabilir, lenf dolaşımı artabilir.Genel olarak haftada bir kez uygulanır. Seans sayısı kişiye göre değişir. Sonrasında uygulanan lenfatik drenaj (pressoterapi) ile tedavi sonrası yan etki oluşum riski düşer.

Bölgesel yağlanma
Mezoterapi, karın, bel, kol ve bacaktaki bölgesel yağlanmaların giderilmesinde liposuctiona alternatif tedavidir. Enjeksiyon alanındaki yağ dokunun yıkılmasını sağlar.

Skar(Yara) tedavisi
Skar, cilt lezyonundan sonra oluşan doku tamiridir. Doku oluşan hasarı giderirken bazen o bölgedeki reaksiyona bağlı olarak nebbe dokusu oluşabilir. Bu bölgelere üçer hafta aralıklarla 5-6 seans mezoterapi yapılabilir.