fp
image

Karboksiterapi

KARBOKSİTERAPİ

Karboksiterapi, medikal hale getirilmiş CO2 gazının bölgesel yağ birikimi, selülit, özellikle gebelik ve ergenlik dönemindeki hızlı büyüme sonrasında gelişen çatlak ve sarkma olan alanlarda, cilt içerisine veya cilt altına metotlu olarak enjekte edilmesi yöntemidir. Karboksiterapi özellikle sellülit tedavisinde etkili bir yöntem olarak kabul görür. Uygulama son derece basit olmakla birlikte, karbondioksit gazının cilt altı doku içine bir enjektörle enjekte edilmesi prensibine dayanır. Enjekte edilen gaz, yakınlardaki doku tarafından emilir.

Tedavi;

Basende,  gevşemiş ve ileri derecedeki sellülitli dokuların giderilmesi, bölgesel yağ dokusu fazlalığının eritilmesi,  liposuction öncesi ve sonrası pürüzlerin giderilmesi.

Kollarda, koltukaltı gevşekliklerinin ve sarkmalarının giderilmesi, üst kolun inceltilmesi.

Karında, gevşek ve sarkık karın dokusunun düzeltilmesi, yara ve ameliyat izlerinin giderilmesi, doğum sonu veya kilo alma sonucu oluşan karın çatlaklarının giderilmesinde etkilidir.

Karbondioksitin iki etkisi vardır:  İlki mekanik olarak yağ eritici etki, diğeri ise bölgedeki kılcal damarları genişletici etki. Kılcal damarların genişlemesi bölgeye daha fazla oksijen taşınmasını ve doku içindeki sıvının atılmasını sağlar. Böylelikle ödem çözülür, yağ yakılır,  doku daha genç ve sıkı bir görünüm kazanır.

Bazı hastalar enjeksiyon bölgelerinde hafif bir sızı hissedebilirler. Bu genellikle bir kaç  saniyeden uzun sürmez.  Dolaşımın hızlanmasına bağlı olarakta 10-20 dakika süre ile hafif bir sıcaklık hissi oluşabilir.

Sellülitlerin giderilmesi için değişmekle birlikte ortalama olarak 10-20 seansa gerek vardır.  Seans sayısı sellülitin derecesi ve yaygınlığı ile orantılıdır. Haftada bir veya iki uygulama yapılabileceği gibi gün aşırı uygulamalarda yapılabilmektedir.  Her seans ortalama 10-15 dakika sürer.