fp
image

Botox İle Kırışıklık Ve Kaş Kaldırma

BOTOX İLE KIRIŞIKLIK VE KAŞ KALDIRMA

Sık kullanılan kasların hareketleri nedeniyle oluşan kırışıklıkları giderme yöntemleri arasında en fazla başvurulan uygulama Botox dur. Protein yapıda bir ilaç olup, kas hareketlerini sağlayan sinir iletisini geçici bir süre durdurarak kasları gevşetir. Sadece uygulama yapılan bölgedeki kasların daha az çalışmasını sağlayarak etkili olur. Yapıldığı bölge dışında vücudun diğer alanlarındaki kaslara etkisi yoktur.

Yüz mimiklerimizi sağlayan kaslar yıllar süren kullanım sonucu cildimizde kırışıklıklara yol açar. Bu kasları gevşeterek kırışıklıkları azaltmak mümkündür. Uygun aralıklarla yapıldığında botox kırışıklık oluşumunu engeller. Erken dönemde yapılmaya başlanmasıyla zaman içinde mimik hareketi ile oluşan çizgilerin kalıcı hale gelmesi önlenebilir.

Botox  göz çevresi kırışıklıkları, alın ve kaş arası mimik kırışıklıkları, dudak çevresi kırışıklıkları, boyun bölgesi kırışıklıklarının tedavisinde, yüzdeki asimetrilerin düzeltilmesinde , kaş kaldırmada ,göz kapağı düşüklüğünde kullanır.

Uygulamanın ilk etkileri 3 - 4 gün sonra belirmeye başlar ve tam etkisi 10 gün sonra oluşur. İşlemin etkisinin kalıcılık süresi kişiye özgü kriterlere bağlıdır. Ekseriyetle ortalama 4 ile 6 ay içinde ilacın tesiri yavaş yavaş azalır ve kas hareketi yeniden başlar.

Botox sonrasında kısa süre içinde gerileyen kızarıklık, geçici morluklar ve ödem olabilir. Bazen yapılan bölgede birkaç gün sürebilen geçici morluklar olabilir. Aspirin, kan sulandırıcı ilaçlar ve ağrı kesiciler, gingko, ginseng, C vitamini kullananlarda enjeksiyon sonrası morarma riski yüksektir.  Eğer mümkünse tedaviden 5-7 gün önce bu ilaçların alınmamasında fayda vardır. Çok nadiren enjeksiyonun komşu kasları etkilemesine bağlı geçici asimetri veya göz kapağı düşüklükleri olabilir. Bu tür yan etkiler 1 ay içerisinde gerileyebilir. Botox hamilelere, emzirenlere ve kas hastalığı olanlara uygulanmaz.

Botox doktor tarafından uygun enjeksiyon alanlarına uygun dozlarda yapıldığında mimiklerin de kullanılmasına izin vererek, yapay bir görünüm oluşturmadan kırışıklıklarınızdan kurtulabileceğiniz bir tedavi yöntemidir.